Tıkanıklık Açma, Tuvalet Tıkanıklığı Açma, Kırmadan Tıkanıklık Açma, Kameralı Lavabo Tıkanıklığı Açma, Gider Tıkanıklığı Açma, Vakit Tesisat

Tıkanıklık Açma, Tuvalet Tıkanıklığı Açma, Kırmadan Tıkanıklık Açma, Kameralı Lavabo Tıkanıklığı Açma, Gider Tıkanıklığı Açma, Vakit Tesisat

Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık Açma, eski binalarda sık sık görülen problemlerin başında, gider tıkanıklığı problemi yer almaktadır. Binanın yaşı ve kullanılan malzemelerin zamanda deforme olmasıyla da gider tıkanıklığı problemi yaşanabilir.

Gider tıkanıklığı sadece eski binalarda değil, yeni binalarda da görülebilir. Bu problemlerin başında kullanım şekli yer almaktadır. Yani tıkanıklığın büyük sebebi lavabo giderlerine katı ürünlerin atılmasıdır. Başlarda su ile birlikte gittiğini sandığınız katı atıklar, zamanla dirsek diye tabir edilen boru giderlerinde birikmeler yaparak tıkanmalar meydana gelmektedir. Bazı durumlarda kolay yöntemlerle açılabilen gider tıkanıklığı, bazen de açılmaz. Bunun sebebi tamamen tıkalı olmasıdır. Peki gider tıkanıklığı sebepleri nelerdir? Gider tıkanıklığı kolay yollarla nasıl açılır? İşte detaylar…

MUTFAK LAVABOSU NEDEN TIKANIR?

Günlük yaşantımızda en çok kullandığımız mutfak lavabosu, gider tıkanıklığı şikayetlerinin başında yer alır. Genellikle tıkanıklığın sebebi hatalı kullanımdır. İşte o sebepler;

– Yağların lavaboya dökülmesi sonrası, yağlar gider borularına yapışır ve zamanla tıkanıklığa sebep olur,

– Yapı inşaat halindeyken boru içinde inşaat kalıntılarının kalması,

– Yine yapı inşaat halindeyken, gider borularından suyun akışını sağlamak için boruya verilen meyilin yetersiz olması,

– Zamanla kireçlenme meydana gelir ve bu kireçlenme boru çapını daraltır, tıkanıklığa sebep olur.

LAVABODA GİDER TIKANIKLIĞI NASIL AÇILIR?

Tıkalı lavabo nasıl açılır sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Çünkü evde kullanılan lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri ile basit lavabo tıkanıklığı açma çalışmaları yapılabilir. Evde kullanılan lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinin her zaman işe yaramayacağını belirtmek gerekiyor. Çünkü lavabo tıkanıklığının birden fazla şekli vardır. Ancak lavabo tıkanıklığı dendiği zaman toplumda birçok kişinin aklına lavabo giderine bir şeyin girdiği ve borunun önünü tıkadığı gelir. Aslında bu şekilde bilinen lavabo tıkanıklığı için basit lavabo tıkanıklığı diyebiliriz. Ancak her tıkanmış lavabo, gider borusunun içinde yabancı bir cisim olduğunu göstermez. Evde uygulanan lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri de basit tıkanıklık olduğu zaman kısmen işe yaramaktadır. Tıkalı lavabo açma yöntemleri ne yazık ki her zaman işe yaramamaktadır. Çünkü lavabo tıkanıklığına sebep olan cisim, kullanılan tıkalı lavabo açma yöntemlerine rağmen çıkmayabilir.

Tıkalı lavaboyu açmanın farklı yöntemleri vardır. Bunlardan birincisi pompa yardımı ile açılabilir.

Pompa Yardımıyla Lavabo Açma Yöntemi

Pompa ile tıkanık lavabo nasıl açılır? Sorusuna cevap vermeden önce lavaboya uygun pompa bulundurmanız gerekir. Tuvalet için kullanılan pompalar büyük olur, tuvalet için kullanılan pompalar yerine daha ufak olan lavabo tıkanıklığı açma için kullanılan pompa tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Pompa ile tıkanan lavaboyu açmak için pompayı lavabonun süzgecinin üstüne yerleştirmeniz gerekir. Pompayı yerleştirirken, pompanın çevresinden hiç hava almayacak şekilde oturtmanız gerekir. Hatta pompa hava almasın diye lavabonun içinde bir miktar su olursa da olur.

Pompayı tıkanmış lavaboya yerleştirdikten sonra pompalama çalışması yapılır. Pompalama yaparken, tıkanıklığa sebep olan cisim lavabonun giriş kısmına yakınsa süzgeçten çıkar.

Yukarıda belirttiğimiz, tıkanıklığa sebep olan cismin lavabonun giriş kısmına yakın olması bu sebeple önemlidir. Eğer lavabo tıkanıklığına sebep olan cisim lavabo giderinin derinliklerinde olursa pompanın vakumlama etkisi cisme etki etmeyecektir.

Tel ile Tıkalı Lavabo Açma Yöntemi

Bunun için öncelikle kaliteli bir tele sahip olmanız gerekmektedir. Kalitesiz bir tel seçerseniz, lavabo tıkanıklığı açma çalışması sırasında teli koparabilirsiniz ve lavabo açma çalışması daha zor hale gelebilir. İşte sırasıyla tel ile lavabo nasıl açılır sorusunun yanıtı…

– Telin kancalı olan ucu lavabo borusundan içeri sokulur.

– Ancak lavabonun süzgeç olan kısmından teli sokmamalısınız.

– Lavabo altında, lavabo sifonunun duvardaki pimaş borusuna bağladığı kısmından çıkarıp, teli oradan borunun içine göndermeniz daha iyi olacaktır.

– Telin boyu 1 -1,5 metre arasında değişebilmektedir. Bu sebeple lavabo tıkanıklığına sebep olan cisim, teli soktuğunuz giriş kısmına en fazla telin boyu kadar uzaklıkta olmalıdır.

– Aksi halde tel ile tıkalı lavabo açma çalışmanız maalesef hiçbir işe yaramayacaktır.

– Lavabo tıkanıklığına sebep olan cismin giriş kısmına yakın olduğunu varsayarsak eğer; ucu kanca şeklinde kıvrılmış olan teli yavaşça borunun içine sokun.

– Borunun kenarından sokmaya çalışırsanız daha iyi olur.

– Çünkü bu sayede telin kancalı ucu, tıkanıklığa sebep olan cismin yanından geçerek arkasına geçer ve siz teli geri çektiğinizde kancanın ucuna takılma olasılığı daha yüksek olur.

– Teli yavaşça lavabo giderine soktuktan sonra, aynı şekilde yavaşça geri çekmelisiniz.

– Hızlı çekerseniz lavabo tıkanıklığına sebep olan cisim, ucu kanca şeklinde kıvrılmış olan telden sıyrılır ve borunun içindeki yabancı cismi pimaş borusundan çıkaramazsınız.

DOĞAL YOLLARLA GİDER NASIL AÇILIR?

Hemen hemen her evde bulunan malzemeler ile lavabo açma yöntemidir. Tıkanan lavabolarınızı sirke, tuz, karbonat gibi her evde bulunan ürünlerle açabilirsiniz.

Tuz ve Sirke ile Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Tuz ve sirke, hiçbir yan etkisi olmayan ve insan sağlığına bir zararı olmayan doğal ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Tuz ve sirke bir araya geldiğinde yumuşatma etkisine sahip olur. Tıkanmış lavabo açmak için sirke ve tuzun bu yumuşatma etkisinden faydalanılabilir.

Tuz ve sirke ile tıkalı lavabo açmak için lavabo tıkanıklığına sebep olan cismin organik bir cisim olması gerekir. Bu organik cisim; yemek atıkları, sebze veya meyve atıkları olabilir. Çünkü tuz ve sirke bu organik cisimlerin yumuşayarak akıp gitmesine sebep olabilir.

Ancak bilinmesi gereken önemli bir nokta vardır ki; tuz ve sirke ile tıkalı lavabo açma çalışması kesin sonuç verir diyemeyiz. Tuzu lavabo süzgecinden içeri dökersiniz ardından sirkeyi dökerek bir süre beklersiniz. Eğer tıkanıklık birazda olsa açılırsa, bu işlemi birkaç kez tekrarlarsınız.

Sirke ve Karbonat ile Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Karbona ile sirke bir araya geldiğinde doğal bir tepkime meydana gelir. Bu tepkime sonucu lavabo tıkanıklığı açma çalışmalarınız sonuç verebilir. Bunun için lavabonun süzgecine bir miktar karbonat dökülür. Ardından sirke dökülür. Zaten sirke dökülür dökülmez kimyasal reaksiyon hemen başlar. Kimyasal tepkime yaklaşık olarak 1 – 1,5 dakika sürmektedir. Bu süre içinde tıkanıklığa sebep olan cisme nüfuz etmesi lazım.

Eğer lavabo tıkanıklığına sebep olan cisim daha derindeyse bu tıkanık lavabo açma doğal olarak açılmayacaktır. Unutulmaması gereken bir nokta da bu tıkanık lavabo açma doğal yöntemi için de lavabo tıkanıklığına sebep olan cismin organik bir cisim olması gerekir.

Lavabo Açıcı veya Kostik ile Lavabo Nasıl Açılır

Tıkanıklığı açmak için kullanılan diğer yöntemlerden biri de kimyasal ürünlerdir. En çok bilinenleri lavabo açıcı ve kostiktir. Kimyasal ürünleri kullanılmadan önce eldiven ve mümkünse maske takılır. Kostik veya lavabo açıcı kullanılırken güvenlik tedbirlerine mutlaka uyulmalıdır (Cilde temas halinde ciddi zararlar verir)

– İşlemden önce kaynar suyu hazırda bekletin,

– Lavabo açıcıyı tıkalı lavaboya dökün ardından kaynar suyu üzerine boşaltın,

– Kostik kullanıyorsanız; bir tencere kaynar suya belli ölçüde kostik dökün ve karıştırın (Karışım esnasında çıkan buharı solumayın),

– Kostik ve kaynar su karışımını tıkalı lavaboya dökün,

İşlemden sonra 10 dakika ile 15 dakika bekleyin,

Tıkanıklık açılırsa; lavaboya bolca su dökün.

TIKANAN KÜVET GİDERLERİ NASIL AÇILIR?

Tıkanan küvet giderlerinin asıl sebebi saçlardır. Giderde biriken saçlardan dolayı neredeyse her evde bu tarz problem yaşanabilir. Tıkanan küvet giderlerini açmak için şu adımları izlemelisiniz:

– Öncelikle gideri şiş gibi bir çubukla yoklayın.

– Ardından da 5-6 kez pompayla deliği pompalayın.

– Lavabo tıkanıklığında gider borusunu çok sert olmamak şartıyla sağa sola biraz sallayın.

– Eğer hala açılmadıysa yukarıda belirttiğimiz açma yöntemlerini burada da uygulayabilirsiniz.

TUVALET NEDEN TIKANIR?

– Beton, harç kalıntıları, Kedi kumu ve saksı toprağı,
– Tuvalete kaçan sünger, temizlik bezi ve erimeyen atıklar,
– Tuvalete atılan tuvalet kâğıdı, çocuk bezi, ped ve ıslak mendil atıkları,
– Kalitesiz malzeme kullanımından dolayı tuvalet giderinde çöküntü oluşması.

KOLAY YOLLA TUVALET AÇMA YÖNTEMİ

– Klozet pompası kullanarak gider açma,

– Lavabo açma pompası kullanarak gider açma,

– Sivri alet ile gider açma,

– Asitli içeceklerin gidere dökülmesi,

– Lavabo açma pompası ile gidere baskı uygulama,

– Kanal açma teli kullanarak atıkları parçalama ,

– Kostik ve tuz ruhu dökerek atıkların eritilmesi,

– Tuvalet açma pompası ile kanalizasyona tahliye işlemi,

Kimyasal karışım kullanarak tuvalet tıkanıklığı açmaya çalışanlar boşuna zaman kaybederler. Çünkü tıkanıklığın borunun neresinde olduğu ve boruyu neyin tıkadığı tespit edilmeden tuvalet tıkanıklığını açmak maalesef mümkün değildir.

Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık açma Vakit Tesisat ustaları rutin atık su bakımı, acil tıkalı gider temizleme hizmetleri ve logar temizliği için 7/24 hizmetinizdedir. Tıkalı gider temizleme hizmetlerimiz arasında yer süzgeci, tuvalet gideri, lavabo gideri, mutfak gideri ve daha fazlası bulunmaktadır.

Vakit tesisat, 2006’dan beri tıkanıklık açma  elektrikli tıkalı gider açma makinesini kullanarak, tuvalet tıkanıklığı açma,logar tıkanıklığı açma mutfak tıkanıklığı açma,lavabo tıkanıklığı açma, profesyonel hizmet vermektedir.

İstanbul’da önde gelen firmalar arasında yer alan Vakit Tesisat  atık su temizleme konusunda söktörün içinde daha fazla kanalizasyon hattı onarımı yaparak sektörün tercih edilen firmaları arasına girmiştir. Her türlü tıkanık hatlara yardımcı olabilir ve tüm kanalizasyon temizleme hizmetlerini ele alabilir. Tesisatçılarımız, tıkalı mutfak gideri, tıkanmış banyo gideri, tıkalı dış mekan drenajları ve tıkanmış kanalizasyon hatlarını haftanın 7 günü, günde 24 saat hizmet veren hem konut hem de ticari hizmetler sunmaktadır.

Tıkanıklık Açma Firması

Tuvalet, banyo tıkanıklık açma için en çok kullanılan yöntem basınçlı sudur. Gider ağzına tutulan basınçlı su, giderdeki her şeyi ileriye doğru götürür ve tıkanıklığı açar. Bunun minimalize edilmiş hali, tuvalet pompalarıdır.

Ancak basit tıkanıklıkları açacak kadar yeterli olan tuvalet pompaları geçici bir çözümdür. Tıkanıklığın sebebi gider basınç dengesi olabilir. Türkiye’de giderler tek bir uçtan çekilirler. Yani kanalizasyonlarda sürekli olarak tek bir yöne akım vardır.

Fakat çarpık kentleşme, sonradan kanalizasyona eklenti yatırma vb. durumlarda bu basınç dengesi değişebilir. Çözümü de maalesef, çok kolay olmaz. Basınç denegesi sorununu çözmek için ekstra borular eklenebilir, boruların yönü değişebilir hatta kanalizasyon hattında büyük değişikliklere gitmek gerekebilir.

Dikkatsiz yapılan evlerde bu sorun sıkça ortaya çıkmaktadır. Tıkanıklıklar açılmazsa ne olur? Tıkanıklık geçici olarak açılır veya hiç açılmaz ise geri tepmeler oluşabilir. Kanalizasyon hattının bütün gideri tıkanıklığın olduğu yere vurabilir. Çünkü ortada bir basınç eşitsizliği vardır, bu eksikliği hava veya sıvı ile doldurmak da fiziğin bir kanunu. Sorunlarınızı kökten çözmesi için bir tesisatçıya ihtiyacınız vardır.

Kılavuzcular,  robotla tıkanıklık açma konusunda deneyimli kişilerdir. Her eve, her tesisata göre farklı tesisat tıkanıklık açma yöntemleri uygularlar. Bilinçsiz şekilde uygulanan yöntemler büyük  sorunlara sebebiyet verebilir. İşi uzmanına bırakmanız en doğrusudur.Giderlerin tıkanmasının en büyük sebebi, atılan alakasız maddelerdir. Bebek bezi, tuvalet kağıdı, toprak vb. maddeler gideri çabucak tıkarlar.

Bu maddeleri atmamanız, attırmamanız gerekiyor. Yalnızca siz değil; üst kat komşunuz da bu hatayı yaparsa problemi her iki dairede yaşayabilir. Ortak giderlerinde en kötü yanı budur. bloklar halinde 2 ayrı gider borusu olarak kanalizasyona bağlanırlar. Yüksek katı binalarda ayrı giderlerin olması hassasiyet taşıyan bir konudur. Eğer yeterli gider yoksa bütün tuvaletlet ve banyolar tıkanır. Metan gazı sıkışması, lüzumsuz bütçe tüketimi vb. yaşanacak sorunlardan sadece birkaçıdır.

Özellikle metan gazı birikimi ölümcül sonuçlar doğurabilmekte. Her yıl ülkemizde yüzlerce kişi tuvalet ve banyolardaki tıkanıklıklardan kaynaklanan metan gazında hayatını kaybetmekte. Tıpkı soba zehirlenmesi gibi son ana kadar ne olduğu anlaşılamayan metan gazı zehirlenmesi çok çabuk gerçekleşmektedir. Temiz kullanılmayan tuvalet ve banyolarda ortaya çıkabildiği gibi tıkanıklıkla da boy gösterebiliyor.

Metan gazının en çok biriktiği yer ana gider hattıdır. Yani sokaktan geçen kanalizasyon hattı. Birden fazla dairenin kullandığı gider kanalizasyona bağlanırken sıkıntı çıkarabilir. Yabancı maddeler atılmasa dahi ana giderin düzenli şekilde işlememesi nedeniyle tıkanıklık olabilmekte. Burada elbette binayı yaptıran kişilerin ihmali kadar, alt yapı yetersizliği de vardır. Bina içinde kullanılan boruların son derece kaliteli olmaları gerekir. Ucuz ve kalitesiz borular, asit ile zayıflar ve çözülmeye başlarlar.

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Dışarı çıkan giderler de bir başka soruna sebep olurlar. Boruların da mümkün olduğu kadar geniş olmaları gerekir. Tesisat detayları her tuvalete, banyoya ve bina yapısına göre değişebilmektedir. Bu yüzden uzmanları ile çalışmak gerekiyor. İletişim numaralarını internetten veya telefon kayıt sorgulamalarından bulabilirsiniz. Tıkanıklıkları engellemenin birkaç yolu vardır. Öncelikle gidere tıkanıklığa sebep olabilecek madde atmamanız gerekir. Sonrasında da giderinizi ayırmanız gerekir.

Eğer apartmanda yaşıyorsanız ve mümkünse giderinizi diğer dairelerden ayırın. Bu sayede başkalarının sebebiyet verdiği tıkanıklık açma ücretlerini ödemek zorunda kalmazsınız. Tıkanıklık gece saatlerinde oluştu ise veya herhangi bir şekilde tesisatçı bulamıyorsanız, tuvalet pompası yardımıyla geçici olarak gideri açabilirsiniz.

Yeterli olmazsa gidere sıcak su dökebilirsiniz. Bu da yeterli olmazsa tıkanıklığın olduğu yeri havalandırmanın devam edeceği şekilde bırakın. Havalandırmayı asla kapamayın ve en kısa sürede bir tesisatçı ile görüşün. Tıkanıklık geri verir ise bütün evinizi alt – üst edebilir. Eşyalarınıza, halılarınıza ve  duvarlarınıza zarar verebilir. Tuvalet ve lavabo sistemlerinde açık kapak basınç sistemi vardır. Örneğin; tuvalet gideri her an açık olmasına rağmen basınç bölgesindeyken oradan hiçbir şey çıkamaz. Bu özellik son 10 yılda üretilen tuvalet ve banyolarda var. Eskisine göre daha yavaş olan bu sistem, aynı zamanda eskisine göre daha güvenlidir.

Tıkanıklık Açma İstanbul

Herkesin bir tıkanıklık anında ulaşabilmek için tesisatçı numarası bulundurması şarttır. Çok zaman hayat kurtaran bu alışkanlık sizin ve evinizin çok zarar görmemesini sağlayacaktır. Tıkanıklık şayet bekletilirse alt katlara da vurabilmektedir. Duvarlara sızabilir ve komşularınızı rahatsız edebilir. Ayrıca çok kötü bir koku yayacaktır. Ki bu metan gazının habercisi de olabilir. Özellikle Sonbahar veya İlkbaharda tıkanıklık yalarsanız, ölebilirsiniz  dahi. Metan gazı sıkışmalarına dikkat etmeniz hatta gerekirse buunun için sensör taktırabilirsiniz. Metan gazı oldukça tehlikeli bir gaz türüdür. Yüksek zehir ve enerji barındırır. Yakıt olarak kullanılabilmesine rağmen insan sağlığı için fazlasıyla zararlıdır.

Tesisatçıların uyguladığı yöntemleri sırasıyla takip ediniz. Binanıza ve sisteminize  uygun hizmetler sunup sunmadıklarını internet sitelerinden inceleyebilirsiniz. Fiyatlar, işlem garantisi, avantajlar vb. farklılıklar ile hepsi benzerdir. Yalnız tesisat yaptırırken marka olana ve garantili olana yönelmek gerekir. Borularınız, tuvalet sistemeniz ve gider basınç ayarlamalarınız ileride bir sorun yaşamanızı engeller, sorun yaşasanız da ortadaki sorunu çözerler. Doğru tesisat işlemleri uygulatmaya çalışınız.

İl ve ilçenize hizmet veren tesisatçılara ulaşarak yarım saat kadar bir süre içerisinde avinizde olmalarını sağlayabilirsiniz. Çalışma süresi oldukça kısadır. Ofis ve misafir ağırlama evlerinde de yaşanabilen bu sorunların çözümünde elbette çabuk olunulmalıdır.

Tıkanıklığa neden olacak malzemeleri attıysanız ne attığınızı tesisatçıya söyleyiniz. Buna uygun şekilde tıkanıklık açma yöntemi uygulanır. Örneğin; bir tomar tuvalet kağıdı gideri tıkamış durumda ve ilerlemekte inat ediyor.

Bu sorunu halletmek için tesisatçılar çözeltili su kullanırlar. Çözeltili su giderdeki tıkanıklık yaratan maddeyi bulur ve eritir. Plastik borulara karşı işlevsizdir. Çok azı dahi bütün kanalizasyon sistemini temizleyebilir. Uygulanışı sırasında kesinlikle yüzden ve gözden uzak tutulmalı, mümkünse uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Kesin çözümlerden biri de basınçlı su vermek. Giderde ne varsa ana hatta taşımanın en kolay yoludur, basınçlı su. Ancak tehlikelidir de. Eğer tıkanıklık açılmaz ise sular geri vurabilmektedir.

Kırmadan Tıkanıklık Açma

Bu tür sorunlara karşın tesisatçılar her ne kadar toplama motoru da kullanıyor olsalar da, yaşanması dahi istenmemektedir. Böyle bir sorun yaşadığınızda artık kimi, nasıl arayacağınızı biliyorsunuz. İnternetten veya rehberden size en yakın tesisatçı adresini isteyerek sorunu halledebilirsiniz. Ayrıca yöntemler arasında kendi başınıza kullanabileceğiniz bir iki tanesi de yer almaktadır.

Profesyonel tıkanıklık gidericilerin yanında mutlaka evinizde bir adet tuvalet pompası bulunmalıdır. Bunun dışında da bir adet tesisatçı iletişim numarası bulunsa çok iyi olur. Ne zaman gerekeceği belli olmaz.